Urządzanie małego pokoju dziecięcego może być pewnym wyzwaniem, gdyż wymaga przemyślanego podejścia – tak, aby stworzona przestrzeń była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna, a przede wszystkim podobała się dziecku. Pokój taki powinien sprzyjać zarówno zabawie, nauce, jak i odpoczynkowi, a odpowiednie rozmieszczenie elementów wyposażenia oraz wykorzystanie sprytnych rozwiązań do przechowywania sprawi, że nawet niewielkie pomieszczenie będzie komfortowe i w pełni dostosowane do potrzeb pociechy. Jak to osiągnąć? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na optymalne wykorzystanie miejsca w małym pokoju dziecięcym, dzięki czemu wasze dziecko będzie w nim chętnie spędzało czas.
Projekt pokoju dziecięcego – od czego zacząć?
Projektowanie pokoju dla dziecka wymaga uwzględnienia wielu czynników – od wieku, poprzez funkcjonalność, po możliwość dostosowania wnętrza do zmieniających się potrzeb. Każdy etap rozwoju wiąże się z innymi wymaganiami, dlatego warto pomyśleć o tym, by postawić na rozwiązania, które będą „rosły” wraz z dzieckiem. Dla malucha istotne będzie przytulne i bezpieczne miejsce z łóżeczkiem, przewijakiem, przestrzenią na niezbędne akcesoria, ewentualnie komfortowym fotelem do karmienia. Nieco starsze dziecko zaczyna poznawać świat, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca do zabawy i różnego rodzaju aktywności. Z kolei uczniowie potrzebują przede wszystkim wygodnej strefy do nauki i odpoczynku, a nastolatkowie bardziej spersonalizowanej przestrzeni, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje.
Na wstępie należy zastanowić się także, jakie funkcje spełniać ma pokój – czy ma być głównie miejscem do spania, czy może dziecko będzie się w nim uczyć i bawić. Jeśli ta druga opcja, to warto wydzielić w pokoju strefę do spania i wypoczynku, do nauki oraz do zabawy lub innych aktywności. Co ważne, jest to możliwe bez względu na wielkość pokoju, istotne jest tylko właściwe rozplanowanie przestrzeni oraz wybór odpowiednich mebli i pozostałych elementów aranżacyjnych.
Ponadczasowa aranżacja – styl na teraz i na przyszłość
Jako architekci wnętrz pracownia14jesteśmy zdania, by w przypadku pokojów dziecięcych tworzyć elastyczne aranżacje, które z jednej strony będą odzwierciedlać osobowość dziecka i odpowiadać na jego aktualne potrzeby, a także nawiązywać do obowiązujących trendów, z drugiej zaś umożliwią szybkie, proste i niskobudżetowe wprowadzanie zmian w przyszłości. Jednym ze sposobów jest minimalizm i wybór neutralnej kolorystyki. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się przede wszystkim jasne barwy – biele, beże, szarości, zaś ich charakter podkreślić można przez dobór mocniejszych i wyraźniejszych dekoracji i dodatków, które co jakiś czas można zmieniać. Ważna jest też personalizacja wnętrza, która wcale nie musi oznaczać dużych zmian. Nawet niewielkie elementy, takie jak kolorowe poduszki, lampki w kształcie zwierzątek czy tematyczne naklejki ścienne mogą nadać wnętrzu oryginalnego stylu i sprawić, że dziecko będzie czuło się w nim dobrze.
Dobrym pomysłem będzie także wybór wielofunkcyjnych, modułowych lub regulowanych mebli, takich jak rozkładane łóżko piętrowe, biurko o regulowanej wysokości, czy szafa z przestawnymi półkami. Pozwolą one zarówno na oszczędność miejsca, jak i umożliwią dokonanie modyfikacji w przyszłości. W małym pokoju ważne jest też jak najlepsze wykorzystanie ścian, na których można umieścić półki, szafki czy organizery.
Urządzanie małego pokoju dla rodzeństwa
Wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas projektowania małego pokoju dziecięcego, natomiast prawdziwe wyzwanie stanowić może organizacja niewielkiej przestrzeni dla dwójki dzieci. Im mniejszy pokój, tym większe wyzwanie, by wszystko połączyć w spójną i funkcjonalną przestrzeń. Przedstawiamy kilka podpowiedzi, które mogą pomóc w optymalnym zagospodarowaniu wspólnej przestrzeni.
Pokój dla dwóch dziewczynek
Aranżując pokój dla dwóch dziewczynek, warto postawić na jasne, ciepłe barwy i praktyczne meble. W małych przestrzeniach świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe, które pozwoli zaoszczędzić miejsce. Każda z dziewczynek może mieć też swoją osobistą strefę, którą urządzi według własnych upodobań. Jeśli chodzi o miejsce do nauki – najlepiej sprawdzi się jedno dłuższe biurko z dwoma miejscami do siedzenia. Szafki, pudła i kosze pomogą utrzymać porządek i zorganizować wspólną przestrzeń.
Pokój dla dwóch chłopców
Chłopięcy pokój może być bardziej energetyczny i dostosowany do aktywnego stylu życia. Tutaj także sprawdzi się najlepiej łóżko piętrowe, które pozwala zaoszczędzić miejsce na biurka lub kącik do zabawy. Alternatywnie można postawić dwa pojedyncze łóżka ustawione równolegle lub pod kątem, aby optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. W pokoju chłopców doskonale sprawdzą się praktyczne meble wielofunkcyjne, takie jak skrzynie na zabawki, czy regały z wysuwanymi pojemnikami. W wystroju można postawić na motywy przewodnie, np. sportowe, kosmiczne lub przygodowe, aby nadać wnętrzu charakteru.
Pokój dla dziewczynki i chłopca
W projektowaniu wspólnego pokoju dla dziewczynki i chłopca najważniejsze jest wydzielenie osobistych stref dla każdego z dzieci. Można to zrobić na kilka sposobów – ustawiając między łóżkami regał, czy optycznie dzieląc przestrzeń za pomocą kolorów ścian i dodatków. W pokoju warto umieścić dwa biurka lub jedno długie, podzielone na dwie niezależne przestrzenie. Każde z dzieci powinno mieć także swoją półkę i miejsce na przechowywanie rzeczy.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w urządzeniu funkcjonalnego i przytulnego pokoju dziecięcego, niezależnie od jego metrażu. Jeśli jednak nadal macie z tym problem i szukacie kompleksowego projektu, pracownia14 stworzy dla was spersonalizowaną aranżację, dostosowaną do możliwości wnętrza oraz potrzeb waszej pociechy. Będzie to projekt, który pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza i stworzyć idealne miejsce do zabawy, nauki i odpoczynku.